Lake Elsinore Unified School District

Skip to main content
En Español

Employees of the Year

Announcing 'Teacher of the Year' and 'Employee of the Year' Awards for 2018

 

Save the date! LEUSD’s annual appreciation and awards reception is on Tuesday, May 8, 2018

 

LAKE ELSINORE—Seven district Employee of the Year honorees, three district/county Teacher of the Year nominees, plus honorees from 23 schools, and district departments, will be recognized during LEUSD’s annual Employee Appreciation Reception on Tuesday, May 8, 2018, 3 p.m., at Pins and Pockets, in Lake Elsinore. Retirees in 2018 will also be recognized. The employee appreciation reception is free.

 

“Employee of the Year and Teacher of the Year recipients exemplify the district’s professionalism and commitment to a 21st Century education,” said Superintendent Dr. Doug Kimberly. “Their connection with students and support to classrooms is a strong catalyst for college and career success.”

 

Seven honorees have been selected overall from the district to be recognized by the Riverside County Office of Education (RCOE) at the annual Celebrating Educators luncheon in May, 2018. The district’s three Teacher of the Year nominees denoted with an asterisk (*) were selected one year in advance because of the timing of county and state Teacher of the Year awards; therefore, will be honored by RCOE on a future date in 2019.

 

LEUSD Employee of the Year / Teacher of the Year Honorees

 

Ulysses Flores,* Machado Elementary School............................................... Teacher of the Year-Elementary

Melissa Smith,* Canyon Lake Middle School.................................................. Teacher of the Year-Middle School

Donna Romo,* Elsinore High School................................................................ Teacher of the Year-High School

Corey Crow, Program Specialist, Mental Health............................................ Certificated Administrator

J.R. Rea, Director, IT Services............................................................................... Classified Administrator

Lauri Doll, Bookkeeper, Terra Cotta Middle School...................................... Classified Employee

Mary Griggs, Superintendent’s Secretary........................................................ Confidential Employee

Tina Monger, Psychologist, Ronald Reagan Elementary............................... Site Support Employee

Edward Surman, Canyon Lake Middle School................................................ Counselor of the Year

Dr. Whitney D’Amico, Temescal Canyon High School.................................. Principal of the Year

 

School and Site Employees of the Year

School and site Employee of the Year and Teacher of the Year honorees were nominated by a vote of their peers, or, in some cases, by administrators. School and site honorees are listed in the table below.

 

School or District Site

LEUSD Employees & Teachers of the Year (County E.O.Y., T.O.Y.)

Categories

Cottonwood Canyon Elementary

Cynthia Sawyers, Elementary

Jessica Badillo, Clerk I: Assignment

Lorraine Assumma, Nurse

Teacher

Classified

 

Site Support

Donald Graham Elementary

Shaneen Foster, Elementary

Christina Johnson, Clerk III: Assignment

Irene Killiany, Occupational Therapist

Teacher

Classified

 

Site Support

Elsinore Elementary

Sarah Murillo, Elementary

Tania Rios, Paraeducator II/Special Ed.

Teacher

Classified

Earl Warren Elementary

Britni Reese, Elementary

Teacher

Machado Elementary

Ulysses Flores,* Elementary

Anacani Bruno, Community Liaison

Janet Calva, Psychologist

Teacher/T.O.Y.

Classified

 

Site Support

Rice Canyon Elementary

Nicole Porec, Elementary

Stephanie Carter, Paraeducator II/Special Ed.

Teacher

Classified

Railroad Canyon Elementary

Heather Tobler, Elementary

Dinorah Gutierrez, Paraeducator II/Bilingual

Teacher

Classified

Ronald Reagan Elementary

Silvana Macri, Elementary

Barbara Smyth, Food Service Asst.

Tina Monger, Psychologist

Teacher

Classified

Site Support/E.O.Y.

Tuscany Hills Elementary

Kelly Daniel, Elementary

Devon Newkirk-Stone, Paraeducator II/Special Ed.

Teacher

Classified

William Collier Elementary

Deirdre Emmerling, Elementary

Stephanie Baca, Senior Food Service Assistant

Teacher

Classified

 

Wildomar Elementary

Lorraine Antonopoulos, Paraeducator I

Classified

Withrow Elementary

Tina Garrard, Paraeducator I

Govardhanachary Vadla, Speech/Language Pathologist

Classified

Site Support

 

Lakeland Village School K-8

Cathy Moshos, ASB, Computers

Shauntsie, Ramirez, Paraeducator I

Mireya Torres, Psychologist

Teacher

Classified

 

Site Support

Luiseño School K-8

Elizabeth Chavez, 1st Grade

Crystal Sullivan, Secretary III

Teacher

Classified

Canyon Lake Middle School

(Continued)

Canyon Lake Middle School

Melissa Smith,* Science 8th

Pamela Mugica, Counseling Secretary

Lorraine Assumma, Nurse

Edward Surman, Counselor

Teacher/T.O.Y.

Classified

 

Site Support

Counselor/E.O.Y.

David Brown Middle School

Carolyn Berry, Academic Essentials, ELD

Christine McCoy, Secretary III

Robert Sutten, Counselor

Teacher

 

Classified

Counselor

Elsinore Middle School

Jeannine Adams, Music

Teacher

Terra Cotta Middle School

Holly Carson, AVID, Language Arts 8th grade

Lauri Doll, Bookkeeper

Alisha Roberts, Speech/Language Pathologist

Maria Finazzo-Labahn, Counselor

Teacher

 

Classified/E.O.Y.

Site Support

 

Counselor

Elsinore High School

Donna Romo,* AVID, Spanish

Theresa Isaacs, Campus & Study Hall Supervisor

Constance Siegel, Speech/ Lan-guage Pathologist

Vickie George, Counselor

Teacher/T.O.Y.

Classified

 

Site Support

 

Counselor

Lakeside High School

Lisa Ogden, AVID 12, World History

Courtney Mazzotti, Registrar

Robert Steinbock, Psychologist

Aaron Nessman, Counselor

Teacher

 

Classified

Site Support

Counselor

Temescal Canyon High School

Cari Strange, Health, Leadership

Joseph Balli, Custodian II

Amy Blickhahn, Nurse

Brittany Driesler, Counselor

Teacher

Classified

Site Support

Counselor

Ortega High School

Steve Clark, RSP-Mild/Moderate

Penelope Berry, Registrar

Teacher

Classified

Keith McCarthy Academy

Durene Southward, Paraeducator II/Assignment

Paige Sautner, Psychologist

Larissa Allen-Jefferson, Counselor

Classified

 

Support

Counselor

Departmental Recognitions (from participating offices)

Administrative & Information Technology Support Services

Mariaelena Garcia, Secretary III

Classified

Child Welfare and Attendance

Cece Maggio, Secretary III

Classified

Maintenance & Operations

Joshua Mativa, Senior Maintenance Worker

Classified

Purchasing

Deborah Albamonte, Clerk II: Assignment

Classified

Student Support Services

Monica Davis, Clerk I: Receptionist

Classified

Transportation

Jody Richards, Bus Driver

Classified

Download the Full News Release and Award List